VITAJTE V KAMBODŽI
Siem Reap, pozostatky starobylého hlavného mesta Khmérskej ríše Angkor a jeho najslávnejší chrám Angkor Wat, bolestivá minulosti krajiny počas vlády Červených Khmérov, nádherné pláže, dobrosrdeční ľudia, úžasné kultúrne dedičstvá, ale aj krásna pestrofarebná príroda, vynikajúca kuchyňa a rôzne druhy ovocia.
Vitajte v Kambodžskom kráľovstve, očarujúcej krajine, v ktorej našla domov jedna z najväčších civilizácií v dávnom svete, ktorá vládla celej juhovýchodnej Ázii. Dnes, jeden z najmenších štátov tejto časti Ázie, kde žije niečo viac ako 16 miliónov obyvateľov. Kambodža sa nachádza sa medzi Thajskom, Laosom a Vietnamom a jeho brehy obmývajú vody Thajského zálivu. Dnes sa považuje za bezpečnú krajinu s obyvateľstvom vyznávajúcim budhizmus, z ktorých 90% sú Khméri, ostatné menšiny tvoria Číňania, vietnamskí prisťahovalci, Čamovia a rôzne etnické skupiny.
Podobne ako vo väčšine juhovýchodnej Ázie je klíma v Kambodži takmer po celý rok tropická a horúca. Podnebiu dominuje ročný monzúnový cyklus daždivých a suchých období. Obdobie dažďov trvá od polovice mája do októbra, vtedy padne na krajinu až 75 % celkových zrážok z roku. Obdobie sucha je od novembra do apríla. Najchladnejšie mesiace sú december, január a najteplejšie apríl, máj, kedy teploty cez deň presahujú 35 °C. Priemerná celoročná teplota sa pohybuje okolo 27-28 ºC. Celoročná teplota mora sa pohybuje medzi 28-30 °C. Hlavná turistická sezóna je od novembra do februára s príjemnými teplotami vhodnými na návštevy pamiatok. Na ostrovoch a na pobreží Thajského zálivu býva hlavná sezóna od polovice novembra až do začiatku mája s teplotami 25 - 35°C. Angkor Vat sa ale oplatí navštíviť aj v daždivom období. Krajina a jej okolie je krásne zelené, priekopy okolo chrámov a jazero Tonlé Sap majú množstvo vody.
Čo všetko Kambodža ponúka? Ak milujete dobrodružstvá, históriu, chrámy, nádherné pláže a priateľských ľudí, ste naozaj na správnej adrese. Ročne do krajiny prichádza až 2 milióny turistov. Najnavštevovanejšie a zároveň najznámejšie mesto je určite Siem Reap. Prosperujúce mesto s príjemnou atmosférou, s pulzujúcim nočným životom, množstvom trhov, reštaurácií, barov, pouličných jedál, masážnych salónov ale aj luxusných hotelov a rezortov v jeho okolí. Siem Reap je srdcom a akousi bránou do tajomného sveta dávnej civilizácie, do bájneho Angkoru. Obrovský archeologický park Angkor - nachádza sa tu viac ako 150 významných pamiatok - rozprestierajúci na ploche viac ako 400 km² (zapísaný je do svetového dedičstva UNESCO). Bol domovom vyspelej Khmérskej civilizácie a záznamy o nej siahajú až do 7. storočia. Hmotné pozostatky tejto ríše siahajú do roku 802, kedy hlavné mesto Angkor založil kráľ Jayayarman II. a odštartoval ním výstavbu ďalších miest v ríši, umelých jazier a kanálov, svätýň a hinduistických chrámov, ktoré boli najskôr postavené na počesť boha Višnu. Táto výstavba trvala takmer 6. storočí. Každý kráľ sa snažil obohatiť ríšu vlastnými stavbami aby bola ešte väčšia.
V 10. storočí žilo v Angkore viac ako 1 milión obyvateľov a komplex bol vystavaný celý uprostred dažďových pralesov. Odpoveď na otázku ako to bolo možné sa dozviete priamo na mieste, keď sa ocitnete pri najslávnejšom chrámovom komplexe a klenote Angkoru a bývalom hlavnom meste Angkor Wat. Rozprestiera sa na ploche 162 ha, postaviť ho dal kráľ Suryavarman II. Ide o najväčšiu náboženskú pamiatku na svete a je tak slávna, že jeho silueta je zobrazená na štátnej vlajke. Najskôr bol chrám zasvätený hinduistickému bohu, koncom 12. storočia však ríša prešla na budhizmus a Angkor Wat sa stal budhistickým chrámom. V Angkore sa nachádzajú aj ďalšie nádherné pamiatky ako chrámy Bakong (prvý veľký horský chrám), Phnom Bakheng, Preah Khan, Ta Prohm (prepletený veľkými stromami a možno si ho pamätáte z filmu Tomb Raider), Banteay Srei (jediný chrám nebol postavený kráľom) a iné ale aj mestá ako najväčšie hlavné mesto ríše Angkor Thom a jeho chrámy - úžasný Bayon, Baphuon, Phimeanakas a iné. Ak vám bude málo pamiatok, vydajte sa pozrieť Boeng Melea vzdialený od Angkor Wat cca 60 km (má podobné usporiadanie ako Angkor Wat je zarastený prírodou a polorozpadnutý).
Angkor stratil pre kráľov význam okolo roku 1431, v tom čase sa začalo veľké sťahovanie ríše do nového mesta Phnom Penhu. Jeho založenie sa datuje do roku 1372. Hlavným mestom sa stalo v 15. storočí, opäť sa ním potom stalo až za francúzskej koloniálnej nadvlády v roku 1866. V najväčšom meste krajiny v minulosti prezývanom aj "Perla Ázie" žije okolo 2 miliónov obyvateľov. Je situované na sútoku riek Mekong, Basac a Tonle Sap, je akousi zmesou khmérskej, francúzskej a už aj modernej architektúry s viacerými pamiatkami, ktoré sa oplatí vidieť, z nich možno spomenúť kráľovský palác (Royal Palace), alebo hneď vedľa neho striebornú pagodu (Silver Pagoda). Veľmi zaujímavá je budova národného múzea, vystavené sú v ňom predmety a sochárske diela z obdobia pred a počas angkorského obdobia. O najtemnejšom období krajiny sprevádzané veľkou genocídou (1/4 populácie) Červených Khmérov na vlastnom obyvateľstve sa dozviete v bývalom areáli školy, neslávne známou väznicou Tuol Sleng (S-21), z ktorej nikto nevyšiel živý. Jeden z najstarších budhistických chrámov v meste pochádzajúci zo 14. storočia sa volá Wat Phnom.
Medzi ďalšie turisticky obľúbené zážitky a miesta patrí plavba po Tonlé Sap Lake, najväčšom sladkovodnom jazere v juhovýchodnej Ázii, návšteva miest Battambang, hinduistického chrámu Preah Vihear a chrámovej zóny Sambor Prei Kuk (pamiatky pod hlavičkou UNESCO). Zaujímavé je aj bývalé letovisko elity v provincii Kep, ktorá bolo vyplienené počas temného obdobia. V súčasnosti sa opäť dostáva do popredia, aby oživilo svoj dávny lesk a slávu. Milovníkov prírody určite poteší oblasť Mondul Kiri.
Pre milovníkov nádherných pláži treba spomenúť ostrovy Bamboo Island, Krabey Island a Song Saa Island na ktorých sa nachádzajú luxusné rezorty sietí Allila, Six Senses a Song Saa a tiež ostrovy Koh Rong a Koh Rong Sanloem. Nájdete tu biely piesok a krištáľovo čistú vodu Thajského zálivu.