VITAJTE NA SEYCHELÁCH
Zavrite si oči..., ležíte na opustenej pláži, na piesku jemnom ako biela múka, na tvár vám padá tieň z kokosovej palmy, vo vzduchu cítiť svieži vánok prichádzajúci od oceánu, ktorý hrá všetkými odtieňmi modrej a tyrkysovej farby, v pozadí počuť zvuk vtákov, ktorý prichádza z tej najunikátnejšej a najstaršej prírody na tejto planéte. Vitajte na Seychelských ostrovoch, na mieste, kde príroda zostala prírodou a človek je u nej len na návšteve!
Seychely sú súostrovím a zároveň suverénnym štátom, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne približne 1 800 km od východného pobrežia Afriky a 1 000 km severovýchodne od Madagaskaru. Tvorí ho viac ako stovka ostrovov o rozlohe približne 460 km². Delia sa na vnútorné a vonkajšie ostrovy. Vnútorné (Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette Island, Félicité...) sú žulové a ležia v náhornej plošine Seychel. Vznikli rozpadom superkontinentu Gondwana a patria k jedným z najstarších na tejto planéte. Na rozlohe 244 km² tu žije skoro celá populácia Seychel. Vonkajšie ostrovy (Desroches, Coëtivy Island...) sa delia do piatich základných skupín a ležia mimo náhornej plošiny. Tvoria ich prevažne koralové atoly, útesy a pieskové koralové ostrovčeky, obývané sú len necelým 1 % populácie Seychel.
HISTÓRIA
Ostrovy boli objavené arabskými námorníkmi. Prví Európania, ktorí sem priplávali v 16. storočí, boli Portugalci, tí ich ale neosídlili. Do polovice 18. storočia slúžili ako útočisko pirátov. Potom sem priplávali Francúzi, ktorí z nich spravili svoju kolóniu a pomenovali ich podľa ministra financií Jeana Moreau de Seychelles (pôsobil na francúzskom dvore za panovania Ľudovíta XV.). V roku 1810 po 15 rokov trvajúcich bojoch medzi Francúzmi a Angličanmi napokon zaviala na ostrovoch britská vlajka. Seychely sa tak dostali pod vplyv Veľkej Británie až do roku 1976, kedy získali nezávislosť. Obyvateľstvo tvoria prevažne Kreoli (93 %), Briti, Francúzi, Indovia, Číňania a ostatní. Dominantná komunita je kresťanského vyznania, spolu s moslimami, hinduistami a inými náboženstvami však žije v harmónii. Oficiálny jazyk je anglický, kreolský a francúzsky.
POČASIE
Seychely majú nádherné slnečné počasie po celý rok. Súostrovie sa nachádza mimo cyklónového pásma v blízkosti rovníka, čo znamená, že tu vládne pomerne stále tropické podnebie s priemernými teplotami 26 - 28 °C s hojným výskytom zrážok. Teplota málokedy klesne pod 24 stupňov alebo sa zvýši nad 33 stupňov Celzia. Najteplejšie obdobie je od novembra do mája, pričom najhorúcejšími mesiacmi sú marec a apríl s dennými teplotami nad 31 °C. Vtedy sem vetry prichádzajú zo severozápadu, vánok je jemnejší a more bezpečné na kúpanie. Relatívne chladnejšie a veterné počasie ovplyvnené juhovýchodným vetrom s malým množstvom zrážok je od júna do septembra. V týchto mesiacoch môžu byť juhozápadné časti ostrova Mahé a Praslin drsnejšie na kúpanie v oceáne. Najsuchšie mesiace sú júl a august. Najviac zrážok je medzi novembrom a januárom. Teplota mora je celoročne priemerne 27 - 28 °C.
OSTROVY
Hlavný a najväčší ostrov Mahé má žulovitý charakter, nádherné pláže s pieskom jemným ako múka a bujnú vegetáciu. Objavil ho kapitán Lazare Picault a pomenoval ostrovom hojnosti. Meno však nakoniec dostalo podľa guvernéra Mahé de La Bourdonnais, ktorý pôsobil na Mauríciu a Reunióne. Ostrov je hornatý, najvyššie pohorie Morne Seychellois má 905 m a patrí do najväčšieho národného parku na Seychelách. Okrem pohorí sa na ňom nachádzajú nádherné mangrovníkové lesy, morské národné parky a dych berúce pláže ako Petit Anse, Anse Louis, Anse Boileau, Anse Intendance, Anse á la Mouche, Anse Royale. Oplatí sa navštíviť tiež botanickú záhradu Mont Fleuri. Po celom ostrove Mahé možno naraziť na celý rad luxusných rezortov. Hlavné mesto Victoria, ktoré je zároveň najmenším hlavným mestom na svete, symbolizuje zmenšenina Alžbetinej veže (Big Ben). Nachádza sa tu aj medzinárodné letisko, prístav, školy a hlavne trh, ktorý sa oplatí navštíviť.
Praslin, druhý najväčší žulovitý ostrov na Seychelách, leží 44 km severovýchodne od Mahé, z ktorého sa naň dostanete letecky (domestic flights 15 min.) alebo loďou (60 min.). Turistami je v rámci celého súostrovia vyhľadávaný pre svoje najjemnejšie biele piesočnaté pláže a krištáľovo čisté tyrkysové vody Indického oceánu. Nachádza sa na ňom národný park Vallée de Mai v údolí Mai. K jeho zaujímavostiam patrí výskyt endemickej veľmi vzácnej kokosovej palmy Coco de Mer, okrem národného parku rastie už len na malinkom ostrove Curieuse. Dosahuje priemerne 34 m a rastie až stovky rokov. Jej plody majú až 30 kg a semená sú najväčšie na svete. Na Prasline inak možno naraziť aj na ďalší rad endemických rastlín a živočíchov, ktoré nenájdete nikde inde na svete. Najznámejší obyvateľ národného parku je papagáj čierny. Zvláštny je tým, že počas hniezdenia sa mu zobák sfarbí na žlto. Pre svoju plachosť a ojedinelosť je však veľmi vzácne ho uvidieť. Ak sa už ocitnete na Prasline, oplatí sa navštíviť pláž Anse Lazio lemovanú Coco de Mer a žulovými kameňmi. Medzi najkrajšie pláže na svete bývajú pravidelne zaraďované Petit Anse Kerlan alebo unikátna Anse Georgette, na ktoré majú prístup len hostia hotela Constance Lemuria.
La Digue je malý ostrov s pár stovkami obyvateľov a patrí asi k najfotografovanejším ostrovom na Seychelách. Plavba loďou z Praslinu sem trvá asi 20 minút. Presúvanie sa po ňom z jedného miesta na druhý je prevažne chôdzou alebo na bicykli. Ostrov je čiastočne hornatý, len severozápadnú oblasť tvorí nížina. Cestou cez vanilkové plantáže, ktoré sú súčasťou národného parku L´Union Estate, inak tiež známeho chovom obrovských korytnačiek, prídete na jednu zo siedmich najkrajších pláží na svete - Anse Source D´Argent. Nachádzajú sa na nej veľké žulové kamene, lemovaná je palmami a obmýva ju krištáľovo čistá voda. Na La Digue sú však aj ďalšie úžasné pláže napríklad Petite Anse, Patate Anse, Anse Bonnet Carré, Anse Marron s nádhernou prírodnou scenériou, ktorá vám zostane natrvalo v pamäti.
Seychelské ostrovy majú unikátnu prírodu, živočíchy i podmorský svet. Odporúčame výlet na ostrov Cousine neďaleko ostrova Praslin, je akousi malou súkromnou, prírodnou rezerváciou. Nachádza sa na ňom až 95 % endemických rastlín, žije tu vzácne vtáctvo (každoročne ich tu hniezdi takmer 250 000), viacero plazov - gekónov a gigantické korytnačky. Milovníci pešej turistiky si prídu na svoje na ostrove Silhouette, ktorého až 93% rozlohy tvorí Národný park bez možnosti výstavby. Na ňom môžete zájsť na farmu zaoberajúcou sa chovom korytnačiek obrovských, úžasný je aj vtáčí ostrov Bird s množstvom endemických i sťahovavých vtákov a korytnačiek. Na ostrove Frégate sa zasa nachádza jedna z najkrajších pláží na Seychelách - Anse Victorin. Pre potápanie a rekreačný rybolov sú vhodné ostrovy Denis Island, St. Pierre Island, Round Island a ostrov Cerf - jeho súčasťou je prírodná morská rezervácia s množstvom druhov rýb a iných morských živočíchov. Oplatí sa tiež navštíviť jeden z najväčších neobývaných koralových atolov Aldabra, ktorý je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Voľne na ňom žijú korytnačky obrovské a vzácne vtáky, je to doslova prírodovedecké múzeum sveta. Ak máte záujem zažiť niečo skutočne špeciálne, odporúčame malý koralový ostrov Alphonse. Objavíte na ňom nádherné lagúny, nedotknutú prírodu a hlavne božský pokoj. Je to úžasné miesto na potápanie, šnorchlovanie. Rozmanitosť zasa ponúkajú malé ostrovčeky Cocos Islands neďaleko ostrova La Digue.