VITAJTE VO VIETNAME
Nedotknuté pláže, zvlnené kopce, ryžové polia, hustá džungľa, moderné mestá, priateľskí obyvatelia, najlepšia gastronómia v celej Juhovýchodnej Ázii, francúzska koloniálna architektúra a nádherné pagody to všetko určite chytí za srdce nejedného návštevníka tejto krajiny.
Krajna, v ktorej vládne scialistické zriadenie, je plná veľkých kontrastov. Charakterizuje ju bohatá kultúrna rozmanitosť, dych berúce prírodné divy, ale aj smutná história, ktorá spôsobila, že zatiaľ nie je tak poznačená turizmom, ako napríklad Thajsko. Určite však má vykročené k tomu, aby ho dobehla. Ak milujete okrem nedotknutej prírody s nekonečnými plážami s bielym a zlatistým pieskom a bohatého mestského života, tiež históriu krajiny, jej autentickú kultúru a pamiatky, ktoré sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO, ste na správnej adrese. A aby som nezabudol, ak už navštívite Vietnam rozhodne musíte ochutnať svetoznámu vietnamsku polievku Pho a závitky Nem.
Vietnam je úzka a pomerne dlhá krajina, ktorá sa rozprestiera pozdĺž pobrežia Juhočínskeho mora. Na severe krajinu obmývajú vody Tonkinského zálivu a na juhu Thajského zálivu. Počasie je preto v rôznych regiónoch iné. Zatiaľ čo na severe v hornatých častiach krajiny môže mrznúť, na juhu môže byť v tom čase krásnych 31 °C. Preto sa predpoveď počasia rozdeľuje na 3 regionálne časti (severný, centrálny a južný Vietnam). V severnej časti (Hanoj, Ha Long Bay) prebieha chladná a suchá zima od novembra do apríla s priemernými teplotami 17-25 °C, pričom najchladnejšie mesiace sú december-február. Leto je od mája do októbra s priemernými teplotami 26-30 °C, najdaždivejšie obdobie je od júla po september. Vtedy sa ani neodporúča ísť do zálivu Ha Long. V centrálnej časti (Nha Trang, Hoi An, Hue) vládne suché a teplé obdobie od polovice januára až do konca septembra. Najteplejšie obdobie je apríl-august s priemernými teplotami 29-32 °C. Najdaždivejšie obdobie býva v mesiacoch október a november. Vlhkosť je celoročne nad 75 % a teplota, mora sa pohybuje od 25-29 °C. Južnej časti (Ho Chi Minh City, Con Dao) vládnu dve obdobia, suché (november-apríl) a mokré (máj-október). Počas daždivého obdobia sú zrážky intenzívne, no trvajú krátko. Priemerné teploty sa pohybujú po celý rok od 25-32 °C. Najhorúcejšími mesiacmi sú marec, apríl, máj. Teplota mora sa pohybuje od 25-29 °C.
Čo všetko sa v tejto krajine oplatí vidieť? Ak prichádzate len za leňošením na pláži, tak sú vhodné oblasti miest Nha Trang, Cam Ranh a Ninh Hoa. Známe sú nielen nádhernými plážami, ale aj luxusnými rezortmi. Veľmi pekné pláže sú taktiež na juhu na ostrove Con Dao a jeho priľahlých ostrovčekoch a na ostrove Phu Quoc a jeho okolí v Thajskom zálive. Krajina má až osem kultúrnych a prirodných pamiatok začlenených do svetového dedičstva UNESCO.
V strednej časti krajiny sa nachádza jedno z najznámejších historických miest vo Vietname, a to pobrežné mestečko Hue ležiace na brehoch Voňavej rieky (Perfume river). Vládla tu posledná kráľovská dynastia Nguyen v rokoch 1802-1945, ktorá za umelou vodnou priehradou a vysokými hradbami vybudovala obrovskú pevnosť - Citadelu, v ktorej sa ukrýva Cisárske mesto (UNESCO) s množstvom palácov, chrámov, budov a hrobiek. Mesto bolo nielen politickým, ale aj náboženským a kultúrnym centrom zjednoteného Vietnamu. Pozostatky hinduistického kráľovstva známeho ako Čamská ríša (Champa Kingdom), ktoré vládlo medzi 4. a 14. storočím pobrežnej časti Vietnamu, nájdeme v provincii Quang Nam, asi hodinku cesty od Hoi An. Pozostatky týchto chrámov staré viac ako 1000 rokov sú známe pod menom My Son (UNESCO). Spomínané mestečko Hoi An (UNESCO) sa môže zasa popýšiťtým, že je považované za jedno z najkrajších starobylých malebných miest nielen vo Vietname, ale v celej Ázii. Pokojné mesto si zachovalo architektúru kedysi prímorského prístavu z obdobia 15. až 19. storočia, ktorú dotváral nielen vietnamský, ale hlavne čínsky, japonský a zahraničný vplyv. Mestečko, hlavne jeho staré centrum, ponúka výnimočnú atmosféru prepletenú úzkymi farebnými uličkami, historickými čínskymi domami, francúzskym koloniálnym duchom z čias Indočíny, množstvo pamiatok, medzi ktorými vyčnieva ikonická stavba mesta - maličký Japonský most, a útulné reštaurácie, kaviarničky či rodinné obchodíky. Najkrajšia atmosféra, ktorá vás očarí, tu vládne večer. Ulice sa vtedy rozsvietia stovkami svetielkujúcich lampiónov povešaných na domoch aj stromoch, uličky sa zaplnia posedávajúcimi ľuďmi, ktorí si pochutnávajú na dobrej večeri a vychutnávajú si pritom pravú romantiku.
Necelých 8 km od štvrtého najväčšieho mesta Vietnamu Da Nang sa nachádzajú Mramorové hory (Ngu Hanh Son). Ide o päť posvätných vrchov a podľa staročínskeho myslenia zobrazujú 5 elemetov - oheň, voda, drevo, zem a kov. Mená piatich vrchov však neskôr pomenoval cisár Minh Mang s dynastie Nguyen. Naraziť tu možno na jaskyne, tunely, chrámy i krásne pagody. Ďalšia atrakcia od mesta Da Nang vzdialená do 30 km sa volá Sun World Ba Na Hills. Toto zábavné centrum sa nachádza vo výške 1 487 m.n.m, na ktoré premáva sieť piatich kabínkových lanoviek. Nájdete tu zábavné parky pre deti, očarujúce záhrady, kópiu francúzskej dediny, zlatý most, ktorý držia dve veľké ruky a množstvo iných atrakcií.
Severný Vietnam, to je predovšetkým hlavné mesto Hanoj a prírodné pamiatky začlenené do svetového dedičstva UNESCO ako sú Ha Long Bay, národný park Phong Nha-Ke Bang a Trang An. Na pravom brehu Červenej rieky leží mesto Hanoj, poznačený širokou škálou architektúry, ktorá nám ukazuje dlhú históriu tejto krajiny. Ulice zaplavené motoristami, pouličnými predavačmi, obchodíkmi, ale aj uličky s množstvom budov a chrámov starých stovky rokov, medzi ktorými sa zvlášť vyníma Chrám Literatúry (Van Mieu). Postavený bol na počesť čínskeho mysliteľa Konfucia v roku 1070. V centre mesta sa taktiež nachádza legendami opradené jazero Hoan Kiem, ďalej citadela Thang Long Imperial Citadel postavená v 11. storočí. Zapísaná je do svetového dedičstva UNESCO. Tiež sa oplatí vidieť mauzóleum vodcu Ho Chi Minha, katedrálu sv. Jozefa, vietnamské múzeum etnológie a väzenské múzeum Hoa Lo. V severozápadnej časti krajiny sa nachádza malebná horská oblasť okolo mestečka Sapa s množstvom kaskádových ryžových polí, malebných údolí obkolesujúcich hory známe pod názvom Tonkinské Alpy. Jedno z najnavštevovanejších miest je určite záliv Ha Long známejší pod názvom "Dračia zátoka". Nachádza sa tu viac ako 2 000 vápencových skál, útesov a ostrovov, ktoré vyčnievajú z mora, ale aj 12 jaskýň, z nich najznámejšia je Jaskyňa prekvapení (Hang Sung Sot). Ďalší prírodný úkaz sa nachádza na hraniciach s Čínou, a to vodopády Ban Gioc. V provincii Ninh Binh sa nachádza komplex historických a prírodných pamiatok Trang An Landscape Complex. Rozprestiera sa na južnom okraji delty Červenej rieky, nachádzajú sa tu i chránené oblasti bývalého sídla cisárov a starobylého hlavného mesta Hoa Lu a tiež krajinné územie pozdĺž rieky Ngo Dong medzi Ninh Binh a oblasťou Trang An a Tam Coc, ktorá je krajinou vápencových vrchov, útesov, krasových jaskýň a starobylých obydlí.
Južnej časti má dominantné postavenie predovšetkým najväčšie mesto Vietnamu - Saigon, po zjednotení Severného a Južného Vietnamu premenovaného na Hočiminovo Mesto (Ho Chi Minh City). Rušná a bláznivá metropola s tisíckami motoriek, upchatými križovatkami a rušnými ulicami je obchodným centrom celej krajiny. Metropolu výrazných kontrastov charakterizuje zmes dávnej minulosti, koloniálnej nadvlády, komunistického režimu a terajšieho moderného sveta. Z pamiatok treba spomenúť najkrajšiu budovu hlavnej pošty na svete, ktorej oceľovú časť projektoval slávny Gustave Eiffel, ďalej Katedrálu Notre Dame (Notre Dame Cathedral of Saigon) - na jej výstavbu sa doviezol všetok materiál z Francúzska, múzeum vojnových pozostatkov (War Remnants Museum), Palác zjednotenia - známy aj ako Palác nezávislosti (Reunification Palace), pagodu jadeitového cisára (Ngọc Hoàng Pagoda), 262 metrov vysokú budovu Saigon Skydack s výhľadom na mesto a okolie, trhovisko Ben Than a napokon jeden z najstarších čínskych chrámov v meste Miếu Bà Thiên Hậu z 18. storočia situovaný v čínskej štvrti-Cho Lon.